« Tagasi

Tartumaa Omavalitsuste Liit annab üle maakonna kõrgeima teenetemärgi Tartumaa Kuldne Tammeoks

PRESSITEADE
22.02.2023
Tartumaa Omavalitsuste Liit

Tartu maakonna kõrgeima teenetemärgi Tartumaa Kuldne Tammeoks pälvisid maakonna kauaaegsemaid rahvatantsujuhte Made-Heljo Ruul, Järvselja raamatukogu juhataja Ene Runtel ja Päästeameti Lõuna päästekeskuse juht Margo Klaos.

Aumärgid annab üle 24. veebruaril 2023 Tartumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Jarno Laur Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis toimuval pidulikul vastuvõtul.

Päästeameti Lõuna päästekeskuse juht Margo Klaos on panustanud kõige edendamisse, mis aitab meil siin Lõuna - Eestis turvaliselt elada. Ta koordineeris riigiasutuste ja omavalitsuste tegevust COVID-19 kriisi ajal ning juhtis Politsei- ja Piirivalveameti sõjapõgenike regionaalses staabis kohalike omavalitsuste töögruppi. Margo Klaos on eest vedanud Tartumaa avalike varjumiskohtade planeerimist ning arendanud kriisideks valmisolekut ja elanikkonnakaitse tegevusi Tartumaal. Margo Klaos on valitud Päästeameti uueks juhiks.

Nõo valla rahvatantsujuht Made-Heljo Ruul on Tartumaa üks armastatumaid ja kauaaegsemaid rahvatantsujuhte. Tantsupisiku sai ta kooliajal, huvi tantsu ja tantsimise vastu ei suutnud hävitada ka Siberi-aastad Novosibirski oblastis. Aastast 1966 elab Made-Heljo Nõos ja juhendab siiani, pea 65 aastat, mitmeid rahvatantsurühmi: Naisrühma Madelin, Nõo Vana Tantsu Klubi, Kastre valla naisrühma Krüsanteem ja Nõo memmede rahvatantsurühma Elulõng. Ta on tänaseni aktiivne kaasalööja Tartumaa rahvatantsuliikumise tegemistes maakondlike tantsupidude loomisel. Sel aastal tähistas ta oma 89. sünnipäeva.

 Järvselja raamatukogu juhataja Ene Runtel asus Järvselja kultuuri- ja lugemiselu juhtima 1964. aastal, ehitades üles kogu sealse kultuurielu. Järvseljal on ta koostöös SA-ga Järvselja Õppe- ja Katsemetskond aidanud nõustada Eesti Maaülikooli praktikabaasi tudengeid. Ta on kogunud ja tutvustanud ühe Eesti olulisema päkarauakandle mängija Aksel Tähnase mälestust, mille kaudu on päka- ehk pöidlarauakandle mängimine hoogustunud Eestis just viimasel kümnendil.            
Ene on eest vedanud Järvselja Kuningamänni kandidatuuri esitamist Euroopa aasta puu konkursile 2022. aastal.         
Oma  60. tööaastat on ta tähistamas pärandihoidja ja kogukonna sidustajana mitmes piirkonda planeeritavas Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kultuuriprojektides.