« Tagasi

Maailmakoristuspäev 2021

18. septembril 2021 saab teoks meie planeedi ajaloo suurim Eestist alguse saanud kodanikualgatus – Maailmakoristuspäev ehk World Cleanup Day.

Eestvedajad julgustavad koristuspäevale ka end registreerima. Seda saab teha kodulehel www.maailmakoristus.ee. TEEME EESTI PUHTAKS!

Teeme Ära liikumisest välja kasvanud ja ühtlasi maailma suurimaks kodanikualgatuseks peetav Maailmakoristuspäev toimub tänavu neljandat korda. Ühtlasi on see pandeemia jooksul toimuv teine selline aktsioon.

Eesti juhtimisel võtavad Maailmakoristuspäevast osa miljonid inimesed pea 180 riigist. Sel ühel päeval, tänavu 18. septembril kääritakse taas käised, haaratakse köögist vanad leiva- ja saiakotid ning sahtlist kindad, et taas pere, sõprade, kolleegide või klassikaaslastega üheskoos oma kodurannad ja -metsad ning linnatänavad prügist puhtaks koristada.

Eesti Maailmakoristuspäeva eestvedaja Elike Saviorg tõdeb, et aktsiooni tähtsus ei seisne vaid koristamises. "Sellest veel olulisem on pöörata tähelepanu teadlikkuse kasvatamisele, säilitamaks oma hinnalist puhast loodust ja liigirikkust. Ühtlasi, et puuduks vajadus järgmiste koristusaktsioonide järele," selgitas Saviorg.

Seejuures ongi Maailmakoristuspäev suunanud viimastel aastatel pilgu noorema põlvkonna poole. Ettevõtmise korralduses ja teabe levitamisel mõeldakse eelkõige just lastele ja noortele.

Mullu võttis koristuspäevast osa üle 30 000 eestimaalase ja neist 25 000 moodustasid just kooliõpilased ning lasteaialapsed.

Kuigi looduses leidub prügi eri suuruses ja vormis, on Maailmakoristuspäeva südameasjaks saanud suitsukonide ja väikeplasti probleemi vähendamine. Nii kutsuvad korraldajad kaasmaalasi tänavugi päevast osa võtma, et üheskoos teiste eestlaste ja miljonite inimestega oma panus anda.

Lisaks kogutakse sellel aastal koostöös Ringy-ga elektroonika romusid. Kampaania käigus julgustame inimesi ära tooma kodus seisma jäänud nii töökorras kui katkiseid elektroonikaseadmeid. Kogumine toimub kolmes kategoorias:

  • Töötavad nutiseadmed, millel on rahaline väärtus ostetakse kohapeal inimestelt ära;
  • Töötavad elektoroonikaseadmed, mis on töökorras, kogutakse kokku ja suunatakse Uuskasutuskeskusele;
  • Mittetöötavad elektroonikaseadmed lähevad ümbertöötlemiseks.

Täpsem info kodulehel:https://maailmakoristus.ee/2021/09/01/maailmakoristuspaeva-raames-pooratakse-tahelepanu-varjatud-kuid-ulikiirelt-kasvavale-jaatmeliigile/