« Tagasi

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides taastas Henrik Visnapuu nimelise kirjandus- ja kultuuriauhinna

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) otsustas oma täiskogu aastakoosolekul taastada Henrik Visnapuu nimelise kirjandus- ja kultuuriauhinna. Esimest korda kuulutati taastatud auhinnale kandideerimine välja 2. jaanuaril 2021. a, Henrik Visnapuu 131. sünniaastapäeval.
 
Eesti ühe suurima isamaaluuletaja Henrik Visnapuu preemia asutati USAs 1952. aastal pärast Visnapuu surma, kuid see katkes korraldavate asjaosaliste lahkumise tõttu 2007.
 
Lühinimega ERKÜ Visnapuu auhinna laureaat kuulutatakse välja igal teisel aastal luuletaja sünniaastapäeval, 2. jaanuaril laureaadi silmapaistva teose, uurimuse või elutöö eest. Auhinna pälvib eesti või võõrkeeltes ilmunud Eesti-aineline teos proosa, luule, memuaristika või Eesti-ainelise uurimuse vallas. Auhindamisele kuuluvad nii välismaal kui Eestis ilmunud teosed, kuid eelistatud on väliseesti ja/või välisriikides ilmunud Eesti või väliseesti aineline teos (uurimus, sündmus), mis teeb Eesti kultuuri ja/või ajalugu maailmas tuntumaks. 
 
Kandidaatide esitamise tähtaeg on 1. aprill 2021. a.
Kandidaate võivad esitada nii üksikisikud kui organisatsioonid Eestis, USAs kui ka teistes välisriikides. Kontaktaadress kandidaatide esitamiseks on ERKÜ žüriiliikme meiliaadress, mis 2021. aastal on sirjekiin@hotmail.com. 
 
Auhinna eesmärk on teha Eesti tuntumaks ja suuremaks kogu maailmas ja ühtlasi tutvustada Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides kultuurilist panust eesti keele ja kultuuri säilitamisel ja arendamisel välismaal (www.estosite.org). ERKÜ annab auhinda välja koos kahe Eesti partneriga, kelleks on Eesti Kirjanike Liit ja Luunja Vallavalitsus (Henrik Visnapuu kodukoht Eestis). ERKÜ rahastab auhinda kuni 3000 USD ulatuses, auhinnaga kaasneb ka originaalne kunstiteos,  mis tellitakse eesti kunstnikult.
 

Iga koostööpartner nimetab auhinna žüriisse ühe esindaja, kelleks 2021. aastal on:

  • Sirje Kiin - kirjandusteadlane, võrdleva kirjandusteaduse doktor (USA, Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides);
  • Jürgen Rooste - luuletaja (Eesti Kirjanike Liit);
  • Toomas Liivamägi - Luunja Keskkooli direktor (Luunja vald).
Vajadusel võib žürii konsulteerida eri valdkondade spetsialistide ja teiste  kultuuriorganisatsioonidega. Žürii valib esitatud kandidaatide seast välja kuni kuus auhinna nominenti 1. oktoobriks 2021. Auhind antakse laureaadile kätte koos vastava tseremooniaga nii USAs (ja/või ka Eestis).
 

Auhinna ajalugu ning taust

Visnapuu nimelise kirjanduspreemia väljaandmise algatas Ülemaailmne Eesti Kirjanduse Selts pärast Henrik Visnapuu surma 1951 New Yorgis. Selleks loodi 21. oktoobril 1952 Henrik Visnapuu Fond. Esimene panus Rootsist oli Henrik Visnapuu mälestusaktuse sissetulek ja tema mälestusteraamatu „Päike ja jõgi" autoritasu. 1991. aastast haldas Henrik Visnapuu Fondi arhitekt Herk Visnapuu ja tema perekond. Fondi on hallanud muu hulgas veel Andres Visnapuu, Elmar Tampõld, Tõnu Parming ja Mardi Valgemäe.
 
Auhinna laureaatide nimekirja 1952 – 2007 leiab wikipediast, auhinnatud olid kuni 1990. aastate alguseni ainult väliseesti kirjanikud alates August Mälgust, Marie Underist, Karl Ristikivist ja lõpetades Elin Toona ning Helga Nõuga. Ainsaks erandiks oli 1983.a. antud preemia kodumaal elanud Annus Rävalale (Helmut Tarand) „Vorkuta värsside" eest. Arved Viirlaid, Arvo Mägi ja Bernard Kangro said Visnapuu preemia korduvalt, kuid pärast Eesti taasiseseisvumist ulatati auhinna au ka Kodu-Eestisse, näiteks 1993 sai selle luuletaja Hando Runnel ja 1997 ajaloolane Mart Laar Jakob Hurda monograafia jt raamatute eest.
 
Henrik Visnapuu sündis 2. jaanuaril 1890 Helme kihelkonnas ja suri 3. aprillil 1951 Long Islandis, New York`is.  Henrik Visnapuu on üks Eesti suurimaid isamaaluuletajaid, mälestusteoste autor ja viljakas kirjanduskriitik.