« Tagasi

Tartumaa kogukonnakiirendi "Loov vald" ideesprindil 2.-3. veebruaril osales 12 meeskonda, võitjaks kuulutati idee “Koosa kultuuri- ja vabaajapark”

Kogukonnakiirendi "Loov vald" keskendub nii Tartumaa omavalitsustes kui ka maakonnaüleselt kogukondi arendavate ning kokku toovate ideede märkamisele, käivitamisele ja toetamisele. 2.-3. veebruaril tõi ideesprint Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskusesse 12 meeskonda üle Tartumaa, et oma ideed edasi arendada, saada nõuandeid ja tagasisidet mentoritelt ning inspiratsiooni esinejatelt.  Žürii tõstis teiste seast esile neli ideed, lisaks andis eriauhinna välja Tartu Loomemajanduskeskus. 

I koht: "Koosa kultuuri- ja vabaajapark" (Sirje Leini, Eleen Kalm, Raido Tamm, Martin Tens)  - Peipsiääre valla suuruselt teises asula Koosa ning selle lähiümbruse elanikele, sh peredele ja lastele aktiivse ajaveetmise ja turvalise liikumise võimaluste loomine.  

II kohta jagasid võrdsete punktidega:  

"Precious Plastic Tartu avatud töökoda" (Eva Üprus, Aldo Raudver, Tambet Krinal) - ületarbimise ja plastireostuse vähendamiseseks avatud töökojas plastijäätmete taaskasutuse töötubade pakkumine;  

"Tänavakunsti ring täiskasvanutele" (Condrad, Sänk, Von Bomb) - huvitegevuse võimaluste mitmekesistamiseks ja avaliku ruumi rikastamiseks maapiirkondades täiskasvanutele võimaluse pakkumine tegeleda professionaalse juhendaja käe all tänavakunstiteoste loomisega; 

"Noored kultuuriloojad" (Mari-Liis Vanaisak, Mirtel Mia Kivirähk, Linde Leetberg) - Elva valla noortelt noortele suunatud omanäolise kultuuriürituse väljatöötamine ja korraldamine koostöös noorte vabatahtlike võrgustikuga Noored Loojad.  

Eriauhinna, kuuekuulise inkubatsiooni Tartu Loomemajanduskeskuses võitis idee "Precious Plastic Tartu avatud töökoda".  

 

Kaotajaid "Looval vallal" ei ole – kõigil kiirendis osalenud projektidel on mentortugi 2024. a sügiseni. Eva Üprus "Precious Plastic Tartu avatatud töökoja" tiimist toob välja, et "Loova valla" ideesprint andis meeskonnale mitmekülgse kogemuse: "Hea võimalus harjutada koostööd, mängida ideid ümber, õppida parimatelt, inspireeruda säravatest silmadest, katsetada uusi viise, küsida küsimusi ja tunnetada, et oled kogu protsessis hoitud ja toetatud! Oleme ülitänulikud kogemuse eest ja nii elevil võimalustest, mida see kaasa toob." 

Kogukonnakiirendi toimus esimest korda eelmisel aastal, siis valiti 13 idee seast võitjaks Kallaste linnasüdame arendamise projekt. „Loova valla" elluviijateks on Tartumaa Omavalitsuste Liit koostöös Tartu Ärinõuandla, SA Tartumaa Turismi ja Tartu Loomemajanduskeskusega. Kiirendi formaadi looja ja projekti eestvedaja on kultuuripoliitika ja loomemajanduse mõttekoda Creativity Lab. Projekti rahastab Tartumaa Arendusselts LEADER programmi meetmest "Kohalike traditsioonide hoidmine ja arendamine". 

 

2024. a "Loova valla" ideesprindil osalesid järgmised ideed: 

 • "Noored kultuuriloojad" (Nõo vald),  
 • "Nõo Kultuuri Tünn" (Nõo vald). 
 • "Hellenurme loomemõis" (Elva vald),  
 • "Luunja laululava ja mõisapargi kaasajastamine ja rekonstrueerimine" (Luunja vald), 
 • "Alatskivi tervise- ja liikumisrajad" (Peipsiääre vald), 
 • "Alatskivi mõisa majandusringi (s)äratamine" (Peipsiääre vald), 
 • "Kallaste suursündmus ja jalakäijate marsruudi arendus" (Peipsiääre vald), 
 • "Koosa kultuuri- ja vabaajapark" (Peipsiääre vald), 
 • "Precious Plastic Tartu avatud töökoda" (Tartu linn), 
 • "Kultuurilooline teekond" (Nõo kihelkond), 
 • "Tänavakunsti ring täiskasvanutele" (Tartumaa), 
 • "Tartumaa kunsti- ja disainirada" (Tartumaa).     

 
Lisainfo: 
Astrid Hallik 
Tartumaa Omavalitsuste Liidu kultuurinõunik 

+372 5649 1696 
astrid.hallik@tartumaa.ee