Jaan Jaago

Luunja vallast pärit Jaan Jaago oli legendaarne eesti maadleja, 7-kordne maailma- ja 5-kordne Euroopa meister elukutseliste seas. 

jjj

Mälestuskivi juures maadluslegendi austamas 

Jaan Jaago sündis 6. juulil 1887 Luunja vallas (endises Tartu-Maarja kihelkonnas) praeguses Sääsekõrva külas. Pärast karjapoisipõlve kodukohas hakkas noormees sepaselliks.

Regulaarset treenimist alustas ta 1905, järgmisel aastal osales juba esimesel maadlusturniiril Tartus tsirkuses. 1907 üritas Jaago hakata elukutseliseks ning sõitis Tallinnasse, kuid pääses esialgu ainult tsirkuse piletikontrolliks. Siiski nägi ta mõndagi huvitavat. Ta läks koos teise tartlase Karl Paabutiga mööda Eestimaad rändama ja andis maadlusetendusi, mille eest Tartu "Aberg" kui amatööride klubi heitis ta välja. Selle peale asutasid noored elukutselised maadlejad, nende hulgas Jaan Jaago, uue spordiklubi "Lurich", mis tegutses I maailmasõja alguseni, kui enamik selle liikmeid sõjaväkke võeti. 

  • 1913 tuli Jaago Peterburis esimest korda elukutseliste maailmameistriks.
  • 1921 naasis ta Eestisse, kuid ei leidnud siin sobivat tööd.

Eesti riik lõpetas elukutseliste spordi rahastamise ja Jaan Jaago siirdus Lääne-Euroopasse. Saksamaal ei lubatud sõjasüüdlasena osaleda olümpialiikumises ja seetõttu olid seal elukutseliste sportlaste teenimisvõimalused paremad. Saksamaale jäi Jaago elama kuni surmani.

Jaan Jaago tuli elukutseliste maailmameistriks 1924 ja 1925 Münchenis, 1926 Pariisis ja 1928 Münchenis. 1930 Madriidis võitis ta tiitli 'tšempionide tšempion'.

  • 1928 avaldas ta Tartus raamatu "Mälestused. Seitsmekordse ilmameistri senine elukäik".

Jaan Jaago elutee lõppes 28.augustil 1949 Berliinis. Tema urn toodi kodumaale ja maeti Metsakalmistule.

Jaan Jaago mälestusvõistlused

Luunjas peetakse alates 1978. aastast Jaan Jaago mälestusvõistlusi kreeka-rooma maadluses.

Vallas tegutseb tänini maadlusklubi Jaan, mille noored liikmed kannavad edasi siitkandist sirgunud maadluslegendi vaimu.  

J.Jaago mälestusvõistlused aastal 2015.

Maadluskuulsusest ilmunud raamatud: 

  • Heino Kermik "Jaan Jaago. Heitlused matil ja eluteel" (dokumentaaljutustus), Tallinn 1990
  • Heino Kermik "Jaan Jaago Euroopat seljatamas: seitsmekordse profimaailmameistri hiilgeaastad kahe sõja vahel", Tallinn 2002